Decentralizovaný model

Problém centralizácie

Akýkoľvek centralizovaný systém (človek alebo počítač) je manipulovateľný. Problém nie je, že sa nezvolia tí správni ľudia. Problém je, že nech je na nejakej záujmovej pozícii ktokoľvek, tak je podplatiteľný, alebo zastrašiteľný, odvolateľný, skompromitovateľný, vydierateľný, odstrániteľný.

Konšpiračné teórie bokom, príbehov o nátlakoch a ohrozovaní organizácií a osôb, ktoré sa snažili zmeniť pomery v spoločnosti sme počuli dosť. My nechceme seba ani nikoho iného vystavovať takémuto tlaku a riziku. Nechceme tomuto riziku vystavovať celú iniciatívu VJEDNOTEJESILA.

Dočasné riešenie

V snahe minimalizovať závislosť iniciatívy na jednotlivcovi sme sme založili občianske združenie VJEDNOTEJESILA. Združenie bude právnickou osobou zastrešujúcou túto iniciatívu, bude vlastníkom webu, oficiálnym organizátorom spoločných aktivít a podobne. 

Občianske združenie ale musí mať vedenie, ktoré rozhoduje o jeho pôsobení, zodpovedá za jeho konanie a má možnosť ho kedykoľvek zrušiť a to so sebou nesie už spomínané riziká.

Ako si predstavujeme fungovanie

Chceme v maximálnej možnej miere využiť moderné technológie na vybudovanie živej sociálnej decentralizovanej siete, kde budú vznikať návrhy (od kohokoľvek) a hlasovaním verejnosti budú získavať na popularite. Ľudia môžu spoločne o aktivitách diskutovať a najpopulárnejšie spoločne organizovať. To všetko môže prebiehať bez potreby oficiálneho schválenia akýmkoľvek vedením, ktoré by bolo náchylné nátlaku, alebo obviniteľné zo sledovania súkromných či politických cieľov.

Technicky to uskutočniť vieme, chce to len čas a energiu, ktorú do toho radi vložíme, keď uvidíme podporu verejnosti. Nevieme však z právneho hľadiska nájsť spôsob organizácie, ktorá by mohla byť napríklad vlastníkom webovej domény, alebo organizátorom podujatí bez nutnosti oficiálneho vedenia. Je dosť možné, že taký spôsob neexistuje, ale povedali sme si, že za opýtanie nič nedáme.

Pomôžte nám

Ak poznáte spôsob, ako vyriešiť našu právnu dilemu, alebo vidíte možnosti, ktoré sme nezvážili, budeme vám nesmierne vďační ak nám napíšete na info@vjednotejesila.sk

Na Slovensku je veľa šikovných ľudí a my sme presvedčení, že keď spojíme sily, dokážeme vyriešiť čokoľvek!

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: