Moje druhé vystúpenie - čo by sme mohli robiť

Včera som druhýkrát vystúpil na proteste. Minule som rozprával prečo prísť. Tentokrát som sa rozhodol povedať, čo by sme na protestoch mohli robiť.

video na Facebooku

Na proteste to bolo narýchlo, tak skúsim opäť myšlienku rozvinúť aj písomne:

1) SPOLOČNÝ CIEĽ

Niekto chce, aby Kaliňák odstúpil. Niekto, aby sa Fico odsťahoval. Niekto, aby Bešternák išiel sedieť. Ale Kaliňák dobrovoľne neodstúpi, Fico sa neodsťahuje a Bašternák nezaklope sám na brány väznice. Zjednoťme sa v tom, o čo nám ide. Dajme si jeden spoločný cieľ. A ten by mal byť transparentné vyšetrenie kauzy Bašternák pod dohľadom verejnosti.

2) OBSAH PROTESTOV

Na protestoch sa nehovorí nič nové. Niekedy sa mi zdá, že už nemajú ani čo povedať. Ale podľa mňa je toho veľa o čom sa dá rozprávať. Nemusíme predsa hovoriť len o Kaliňákovi a Ficovi. Poďme tlačiť na vyšetrenie kauzy Bašternák. Povedzme si kde a na kom to teraz stojí. Povedzme konkrétne mená a čo spravili v uplynulom týždni. Alebo čo nespravili. Povedzme si, čo sú zač, aké prípady vyšetrovali v minulosti a ako dopadli. Povedzme si nejaké nové odhalené skutočnosti za uplynulý týždeň v tejto kauze. A oboznámme sa vždy s tým, čo má nasledovať, čo je ďalší krok.

3) PRIESTOR NA OBHAJOBU

Aby to nebolo len jednostranné osočovanie a obviňovanie dotknutých osôb, prizvime dotyčných nech sa prídu osobne obhájiť. Alebo, ak sa boja, nech napíšu písomné vyhlásenie, ktoré tam prečíteme. A aj Fico a Kaliňák by sa mohli obhajovať tak, že ukážu apoň trošku rešpektu voči občanom SR a v maximálnej miere podporia expresné vyšetrenie tejto kauzy.

4) MIESTO PROTESTOV

Prečo sme takto utiahnutí niekde pred Bonaparte, mimo zrak verejnosti. Viac by sa mi páčilo robiť protest v meste, na námestí SNP, námestí Slobody, na Hodžovom námestí, aby sa mohli pripojiť aj okoloidúci a aby všetci videli že sa niečo deje. A kľudne si poďme zakričať aj pred generálnu prokuratúru. Vraj si všetky tieto lokality "zarezervovali" nejakí poľovníci. Nevadí, tak príďme, zakričme si "lovu zdar" a povedzme si nahlas, kto je tu "škodná"!

5) VEREJNÝ TLAK

Nestačí vytvárať tlak len v pondelok 2 hodiny na proteste. Musíme ten tlak vytvárať sústavne. A nie len na Kaliho a Fica. Celý systém je prehnitý. Od polície, vyšetrovateľov, prokuratúru, až po súdnictvo. My občania musíme sledovať, kde to práve viazne a tlačiť na vyriešenie kauzy Bašternák od začiatku až do konca. Svietiť reflektorom presne na miesto kde sa robí práve dôležitý krok, rozhodnutie alebo nekonanie. Pomenujme si vždy osoby ktoré práve majú konať a nekonajú. Napíšme im na mítingoch odkaz na kartičky, alebo ešte lepšie, píšme im e-maily. Na ich verejnú adresu. Píšme im, čo majú teraz robiť. Čo nás trápi. Aký štát chceme mať. Píšme im čo od nich očakávame. A ak budú konať protizákonne, nemorálne alebo budú len ignorovať a nekonať, píšme na svoje FB stránky čo sú zač, že na nich to celé práve stojí. Poďme takto urobiť naozajstný verejný tlak aký umožňuje dnešná vyspelá technická doba!

Lebo zatiaľ sú títo ľudia v anonymite. Zatiaľ berú úplatky za nekonanie, alebo sú pod tlakom a boja sa. Ale keď na nich zasvietia reflektory, tak budú musieť konať a možno to bude pre nich nakoniec aj oslobodzujúce.

6) NA ZÁVER

Veľmi si prajem, aby sme robili viac, ako to čo vidím doteraz. Aby nás protestovalo viac. Aby sa konalo konštruktívnejšie. Aby sa konečne dosiahol precedens, že bude takýto korupčný prípad spravodlivo vyšetrený a odsúdený. Ale na to musíme konať organizovane. Nepoľavujme! Vytrvajme! Informujme sa! Informujme okolie. Buďme jednotní!

SPOLU TO DOKÁŽEME!

 

Prvé vystúpenie - prečo protestovať

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: