Náš prvý týždeň

Máme za sebou prvý týždeň. Pripravili sme súhrn toho, čo sme sa naučili a čo to pre nás do budúcnosti znamená.

Najskôr však čísla:

  • Približne 400 e-mailov poslaných na MVSR
  • Odpoveď z MVSR do 5 pracovných dní
  • Naše facebook posty sa dostali k viac ako 8 tisíc ľuďom
  • Našu webovú stránku navštívilo viac ako 8 a pol tisíca ľudí
  • Článok Denníka N zobrazilo skoro 46 tisíc ľudí a je 4. najčítanejší za týždeň

Tieto čísla kreslia obraz, na ktorý sa dá pozrieť rovnako optimisticky, ako pesimisticky. Je to otázkou perspektívy. Skúsme ale byť realisti.

Sme občianska iniciatíva, ktorú (mimo bežnej pracovnej záťaže) aktívne ťahajú dvaja ľudia bez väzieb na akéhokoľvek politika alebo vplyvného podnikateľa a o ktorých vlastne nikto nič nevie. Investície do reklamy sa obmedzujú na 4 transparenty a vizitky a všetky potrebné financie šli z vrecka jedného zo zakladajúcich členov. O vyjadrenie podpory sme nepožiadali žiaden politický subjekt a verejne nás nepodporil ani nikto iný. Máme za sebou prvých 7 dní. Nie, toto určite nie sú zlé čísla.

S rozborom začnime z pozitívnej strany. Odpoveď z MVSR prišla do 5 pracovných dní. Pre nás je to obrovské povzbudenie, lebo najčastejšie sme dostávali argumenty, ako nás budú všetci ignorovať. Aj od ľudí, čo sa k nám začali pridávať sme dostávali informácie, ako nemáme čakať odpoveď, lebo oni to v minulosti skúšali veľakrát a nikdy im nič neprišlo. Tu vidno, že úrady buď začali brať vážnejšie zákon o slobodnom prístupe k informáciám, alebo zavážil aj fakt, že si niekto našiel ráno v inboxe stovky občianskych e-mailov. V každom prípade pozitívne správy.

Poslali sme spolu 393 emailov. Nie je to závratné číslo a nezmení to od zajtra svet, ale podlamuje to nohy druhému najčastejšiemu argumentu: ľuďom je to jedno a nie sú ochotní osobne čokoľvek robiť. My sme do toho šli s nádejou, že keď dáme možnosť ľuďom spoločne konať, osloví to takých, ako sme my. Stalo sa, ľudia sa zapojili a mnohí nám okrem e-mailov na MVSR napísali aj osobné e-maily s vyjadrením podpory a vďaky. Teší nás to a vďaka patrí vám.

Napísal o nás Denník N a to s veľkým ohlasom. Buďme realisti, nebyť tohoto článku, čísla vyzerajú inak. Ale článok bol. A my sme za to náležite vďační.

Tu sa ale dostávame k veciam, ktoré nás až tak netešia: 46 tisícové publikum sa nepretavilo v tisíce poslaných mailov. V kombinácii s vašou spätnou väzbou nás to privádza ku dvom záverom.

Po prvé, nie všetkým bolo jasné, že to o čo nám ide najviac je, aby s nami poslali mail na MVSR. Tu už pracujeme na sprehľadnení webu a jednoznačnejšej komunikácii. 

Druhý záver je, že posielať tisíce mailov na úradníkov príde veľa ľuďom neefektívne až kontraproduktívne. Množstvo žiadostí má vyjadrovať záujem širokej verejnosti a dosiahnuť tak tlak, ktorý sa nebude dať ignorovať. Nechceme v tom byť selektívni a začať tlačiť až keď nám na to dá každý subjekt konkrétny dôvod. To by sme sa k jednej informácií prepracovávali mesiace. Zároveň sa snažíme maily formulovať tak, aby stačilo prečítať jeden a odpísať raz. Veríme však, že čím viac ich bude, tým skôr príde odpoveď, na ktorú máme všetci nárok.

Ďalšia vec, čo nás neteší je, že sme nemali čas odpovedať na všetky e-maily, ktoré nám prišli. Týmto sa ospravedlňujeme tým z vás, ktorým sme nestihli odpísať. Ďakujeme za vašu podporu a prosíme vás o trochu času, kým sa zabehneme. Zároveň ale v prípade, že ste mali na nás otázky, ktoré zostávajú nezodpovedané, budeme vám vďační ak sa pripomeniete.

Posledným z dôležitých ponaučení tohoto týždňa je, že musíme upraviť nami stanovené časové plány. Jednak preto, že ľudia majú viac času sa angažovať cez víkend a teda chceme s novými výzvami prichádzať v nedeľu. Zároveň však preto, že stihnúť za týždeň poslať výzvu, dostať odpoveď a sformulovať na jej základe ďalšiu výzvu sa často nebude dať stihnúť. To najmä s prihliadnutím na fakt, že úrady majú na odpoveď lehotu 8 pracovných dní, ktorú by sme radi rešpektovali bez ohľadu na to, či to považujeme za potrebné. Neznamená to, že rušíme plán posielať jednu výzvu každý týždeň. Len to znamená, že ak týmto spôsobom vznikne priestor, využijeme ho na tlak na iný bod tejto kauzy, ktorý považujeme za rovnako dôležitý. O tom sa viac dozviete zajtra a je na čo sa tešiť.

Aktuálna je ale stále aj naša prvá výzva, kde momentálne spolu s vami pripravujeme odpoveď pre Ministerstvo vnútra. Možno nám práve vy viete pomôcť. Viac informácií nájdete v na stránke Pripravujeme doplnenie žiadosti

Ďakujeme za podporu a veríme, že sa ku nám pripojíte v ďalšej výzve, ktorú zverejníme už zajtra!

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: