Náš šiesty týždeň

Žiadosť o informácie na NAKA

Na našu aktuálnu žiadosť o informácie sme nedostali zatiaľ žiadnu odpoveď. Spoločne sme poslali zatiaľ 202 občianskych e-mailov. Preto výzva pokračuje ďalej.

Ak budú úrady naďalej trvať na tom, že všetky informácie najsledovanejšieho a najverejnešieho prípadu sú tajné, vrátane informácií o počte strán vyšetrovacieho spisu, dátumu posledného zápisu, koľkokrát a kedy bol vypočúvaný Ladislav Bašternák (ak vôbec) atď., tak nás len presviedčajú o tom, že na prípade sa vôbec nepracuje a nemajú záujem nijak verejnosť ubezpečovať, že v prípade polícia postupuje tak, ako podľa zákona má.

Preto ak majú k informáciám o priebehu vyšetrovania prístup len účastníci konania, zvážime, či sa účastníkmi konania nestane naše občianske združenie. Znamenalo by to podať trestné oznámenie na Ladislava Bašternáka a podozrivé vratky DPH jeho firme BL - 202 s.r.o., na základe čoho budeme mať nárok na všetky informácie o priebehu vyšetrovania. Budeme radi, ak k tejto téme napíšete aj svoje názory a nápady, ako ďalej v tejto veci môžeme dosiahnuť cieľ – získať informácie.

Výzva „Ďakujeme“

Výzvu „Ďakujeme za podporu zákona o zverejňovaní vratiek DPH“ podporilo osobným e-mailom 150 občanov, ktorú jednohlasne odignorovali všetci oslovení. 

Menovite Richard Sulík, Igor Matovič, Marián Kotleba, Boris Kollár, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková, Simona Petrík, Peter Pellegrini, Andrej Danko, Béla Bugár, Alena Batistová, Rastislav Holúbek a Peter Marček.

Pýtali sme sa ich, či je z ich strany ochota v budúcnosti ďalej riešiť zákon o zverejňovaní vratiek DPH. Ako sa ukazuje, sú tu tri možnosti (ak niekomu napadnú ďalšie, napíšte nám):

  1. nie je záujem zverejňovať vratky DPH, pretože sú jedným z hlavných príjmov ľudí pri moci a každý, vrátane opozície, má záujem obsadiť tento prameň;
  2. nie je záujem komunikovať s občanmi, lebo voľby sú až za 3 a pol roka;
  3. ignorovanie našej iniciatívy VJEDNOTEJESILA, ktorá si dala za cieľ to, k čomu vyzývali politici už dlho, že treba občiansky organizovať.

Výzvu uzatvárame, osloveným ďakujeme za nereagovanie (aj to je odpoveď). Skúsime vymyslieť niečo iné, nové, čo nebudete môcť ignorovať. Nič iné nám totiž nezostáva.

Ignorácia zo všetkých strán

Od našeho vzniku sme oslovili množstvo novinárov a zaznamenali sme zvláštne reakcie. A to žiadne reakcie!

Od svojich priaznivcov dostávame otázky a výčitky, že sa málo propagujeme, nespájame sa s inými združeniami s podobnými cieľmi, neoslovujeme známe osobnosti. A my sme doteraz diplomaticky mlčali, lebo sme na nikoho nechceli zbytočne vyvíjať tlak (že ak nám niekto neodpíše, tak budeme o tom písať) a hlavne sme nerozumeli, čo to ignorovanie vlastne znamená.

Už ale nemá zmysel byť ďalej ticho a ak by sa našej iniciatíve nepodarilo uskutočniť vytýčený cieľ, môžeme priniesť aspoň takýto benefit všetkým ďalším aktívnym občanom – odhaliť, ako to tu na Slovensku funguje. Viac v článku Prečo nás všetci ignorujú

List prezidentovi o náhubkovom zákone

Minulý týždeň v parlamente odhlasovali tzv. „náhubkový zákon“, zákon upravujúci rokovací poriadok v parlamente v neprospech opozície, schválený bez opozície. Zvažujeme podporu opozície v tomto boji, ale opýtali sme sa najprv vás.

Anketa na Facebooku

Ak si želáte takúto výzvu, zdieľajte a lajkujte ju. Keď sa vyzbiera aspoň 300 lajkov (aktuálne ich je 188), pripravíme občiansky e-mail na prezidenta, aby tento nepodpísal zákon a vrátil ho s pripomienkami do parlamentu. Opäť to bude len vedľajšia aktivita, opäť jednorázová, a opäť sa vás najprv pýtame. Chcete to?

Dôvody, prečo by sme mali opozíciu podporiť, sme spísali tu: List prezidentovi o „náhubkovom“ zákone

Ďalšia výzva

Pripravím ešte dnes večer. Z dôvodu dovolenky tento týždeň (víkend) nestíham. Ale možno ani vy by ste na Sviatok všetkých svätých neboli radi rozptyľovaní takýmito výzvami.

Ešte raz vám všetkým ďakujeme za podporu.

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: