Neslobodný prístup k informáciám

Áno, je to tak. Tak prosté a pritom taký problém dopátrať sa. Čo sa týka vyšetrovania, tak infozákon 211/2000 Z.z. dovoľuje informovať iba o opise skutku a či už bolo vznesené obvinenie. Je to však písané právnickou hatmatilkou, ktorá nebýva bežnému človeku úplne zrozumiteľná. viac...

211/2000 Z.z.

ZÁKON

zo 17. mája 2000
o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene
a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií)

§ 11

Ďalšie obmedzenia prístupu k informáciám

(1) Povinná osoba obmedzí sprístupnenie informácie alebo informáciu nesprístupní, ak

...

d) sa týka rozhodovacej činnosti súdu vrátane medzinárodných súdnych orgánov alebo orgánu činného v trestnom konaní okrem informácie, ktorá sa sprístupňuje podľa osobitného predpisu, rozhodnutia policajta v prípravnom konaní podľa druhej časti druhej hlavy piateho dielu Trestného poriadku a informácie o vznesení obvinenia vrátane opisu skutku, ak ich sprístupnenie nezakazuje zákon alebo ak ich sprístupnenie neohrozuje práva a právom chránené záujmy,

Zdroj: http://www.noveaspi.sk/products/lawText/1/49712/1/2

Čo ma veľmi mrzí je, že nám nikto z právnikov tak dlho nepovedal, že to takto je. A to sme sa pýtali cez internet každú chvíľu. Až raz jeden naznačil, že to takto môže byť. Ale pomohol aj tento náznak, bola to prvá indícia.

Pretože Ministerstvo vnútra SR rado hralo s nami hru, kde neodpovedali priamo, že podľa zákona 211/2000 Z.z. sa môžeme opýtať len na opis skutku a či bolo vznesené obvinenie. Oni nám odpísali vždy niekoľkostranovými právnickými formulkami, pripravenými práve na takéto prípady.

Nakoniec som náhodou stretol Daniela Lipšica a položil som mu priamu otázku, na ktorú som dostal okamžitú priamu odpoveď: „Áno, je to tak, infozákon sa na vyšetrovanie nevzťahuje a pýtať sa môžme len na opis skutku a na vznesené obvinenie."

Ďakujem pán Lipšic, takto si predstavujem odborníka. Lebo u právnikov je to tak: kto vie - povie, kto nevie - mlží. Tento problém máme vyriešený.

Poučenie pre všetkých

Snáď z tohto bude aspoň poučenie pre ostatných ľúdí, novinárov a aktivistov:

Slobodný prístup k informáciám nie je až taký slobodný a s infozákonom pri zisťovaní stavu vyšetrovania nepochodíte, ani keď sa jedná o celospoločenskú tému a záujem celého národa. viac...

V poslednej žiadosti zo dňa 25.10.2016 sme poslali žiadosť o sprístupnenie informácii na Národnú kriminálnu agentúru Ministerstva vnútra SR, ktorá obsahovala aj takéto otázky: originálna žiadosť

V prípade, že vyššie požadované informácie označíte za tajné, poprosím ako prejav dobrej vôle poskytnúť aspoň nasledovné štatistické údaje:

  • Koľko listov má aktuálne vyšetrovací spis v konkrétnom prípade (ďalej len “spis”)?
  • Koľko zväzkov má spis?
  • Kedy bol naposledy urobený posledný zápis do spisu?
  • Viete nám poskytnúť aj dátumy posledných piatich zápisov do spisu?
  • Koľko dôkazov bolo doteraz zaevidovaných v konkrétnom prípade?
  • Koľko vypočúvaní k dnešnému dňu už bolo vykonaných v konkrétnom prípade?
  • Koľko krát a kedy naposledy bola vypočúvaná konkrétna osoba?
  • Koľko posudkov bolo doteraz vypracovaných v konkrétnom prípade?
  • Bol už spis predložený prokurátorovi? Ak áno, kedy naposledy?
  • Koľko krát prokurátor vrátil spis vyšetrovateľovi na doplnenie?"

Napriek tomu, že tieto otázky priamo neohrozujú priebeh vyšetrovania a majú za cieľ len zistiť, či sa niečo s prípadom robí, boli sme doslova odignorovaní.

To ale neznamená, že nemôžete klásť nepríjemné otázky. Len ich nevkladajte do obálky "infozákon", lebo v tom momente už hráte ich hru na "neslobodný prístup k informáciám".

Rok 2017

V novom roku aktivita našeho OZ utíchla aj z dôvodu, že hlavný nástroj našej komunity (infožiadosti) sa ukázali ako nefunkčné.

Okrem toho sa začalo na politickej scéne diať toľko významných káuz a udalostí, že to (dočasne) prekrylo naše aktivity, pokiaľ nevymyslíme ako zmysluplne pokračovať vo vyvíjani tlaku.

Rád by som tieto významné udalosti zhrnul a v krátkosti okomentoval:

Kauza Zuzana Hlávková a Ministerstvo zahraničných vecí

Kauza, ktorá pohla celým Slovenskom, zatriasla stoličkami najvyšších politikov, získala pozornosť a masovú podporu ľudu a nakoniec NIČ. Opäť sa chobotnici podarilo unaviť dočasnú nevôľu ľudu.

Obnovená kauza Čistý deň

Opäť sa otvorila septembrová kauza resocializačného zariadenia Čistý deň, vytiahli sa ešte väčšie špinavosti, nechutnosti, prepletenosti na najmocnejších až to vyvrchlilo v parlametných výstupoch a nakoniec NIČ.

Obvinenie Ladislava Bašternáka z krátenia daní a Ficové odsťahovanie

Ako sme už písali na našej FB Page: „Ladislav B. bol obvinený z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Technicky to teda nie je daňový podvod, pretože ten na jar roka 2012, keď Ladislav B. čaroval s vratkami DPH, ešte Trestný zákon nepoznal." ... „Keďže papierovo u neho nejde o daňový podvod, môže sa súdu vyhnúť zaplatením dane s úrokmi hoci aj po skončení celého vyšetrovania."

Opäť to vyzerá ako odvedenie pozornosti, resp. tvárenie sa, že sa vyšetruje a aj koná. Ale búrka odoznieva už aj tu. A Robert Fico ďalej býva v luxusnom apartmáne v Bonaparte, napriek tomu, že sľúbil, že sa po vznesení obvinenia z bytu Bašternáka odsťahuje.

Prečo sa to takto deje. Dookola sa opakuje ten istý scenár: na svetlo sveta sa vyplaví nekalosť, ľud je pobúrený, opozícia aj odborná verejnosť koná, ale nakoniec to odoznie. Najprv blesk, potom hrom a nakoniec dunenie odoznie do ticha a je po búrke.

Ostré výmeny vládnych predstaviteľov s prezidentom

Postupné gradujúce výmeny názorov najvyšších predstaviteľov vlády (Robert Fico, Andrej Danko, Robert Kaliňák) s prezidentom Andrejom Kiskom vyvrchililo nakoniec prezindentovým prehlásením, že inak ako prezident sa v slovenskej politike angažovať ani v budúcnosti určite nebude. Nie že by to bol následok, ale bez ohľadu na kauzalitu je toto aktuálnym výsledkom.

Rušenie Mečiarových amnestií

Asi najvačšia udalosť tohto roka bolo znovuotvorenie témy Mečiarových amnestíí a úspešné schválenie ich zrušenia v parlamente. Vyzeralo to tak, že sa doslova spojili všetci: opozícia, odborná verejnosť, známe osobnosti, herci, novinári, médiá, filmoví tvorcovia, ľudia. Presne ako som opisoval v mojej výzve Spoločný projekt JEDEN CIEĽ

Splnil sa mi sen a zároveň sa realizoval experiment, ktorý som túžil vyskúšať. Samozrejme nie na môj popud. Ale potvrdilo sa to, čo som si myslel. Keď sa všetci spoja, tak nie je možné odporovať.

Je tu však stále riziko, že to bolo zinscenované a narafičené tak, aby Ústavný súd potom toto zrušenie „zrušil". A obhajoba by bola ideálna: „Však my sme boli za, ale aha - Ústavný súd nezávislo rozhodol...". A to nebudem rozoberať to nehorázne vylúčenie zrušenia milostí pre Mariána Kočnera.

V jednote je sila

Želám si, aby sme sa vedeli takto spoločne zjednotiť aj v iných témach a urobiť vždy spoločný sústredený tlak aj v iných kauzách. Napríklad aj v kauze Ministerstva zahraničných vecí, v kauze Čistý deň, alebo v kauze Bašternák.

Toto by mohlo byť to riešenie - jednu vec riešme všetci až do konca. Kľudne aj pol roka alebo rok. Ale do konca. Veď ide o spoločné ciele.

A čo ďalej?

Ak máte akékoľvek nápady, ako niečo konštruktívne spoločne riešiť, napíšte nám. Každý je vítaný. Dôležité je konať a nečakať na ostatných. Lebo môžme skončiť všetci v čakárni.

Veľký protikorupčný pochod

Zajtra tu máme udalosť, na ktorej sa dúfam všetci vidíme ;)

 

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: