Nevydržme, poľavme...

Väčšinu letných pondelkových večerov som strávil pod oknami pána premiéra.

Nebolo to tým, že by som nemal lákavejší program. Nechodil som tam podporiť opozíciu. Dokonca som tam nechodil ani z plných pľúc sa vykričať, lebo nie som ten kričiaci typ. Proste ma sralo, čo sa v tej našej politike deje a tie protesty boli jediná možnosť, ako to dať najavo.

Časom som ale zistil, že mi aj protesty samotné dvíhajú tlak. Bolo im toho vytýkané dosť, ale čo som ja nedokázal pochopiť bolo práve to, čo tam bolo opakované najčastejšie: “Nepoľavme! Vydržme!”

My už sme predsa vydržali toľkokrát.. Naši rodičia vydržali socializmus. Spolu sme vydržali mečiarizmus, divoké privatizovanie a gorilu. To mám teraz bojovať za to, aby sme to my, slovač, zas raz vydržali?

Akokoľvek sa na to pozriem, vydržať sa tu zúfalo pokúšajú tí, ktorým som stál pod oknami a “ich ľudia”. Ja som tam chodil dúfajúc, že keď nás bude dosť, tak práve oni poľavia a nevydržia.

Pred Bonaparte som si uvedomil, že tentokrát to už nechcem len vydržať, pretrpieť, alebo ešte klasickejšie, odignorovať. V každom prípade proste držať hubu a krok kým sa tam tí hore rozhodnú, že už majú dosť a že aj stopy už dostatočne zahladili. Protestoval som, aby som prispel ku zmene, ktorú potrebujem ak mám byť znovu hrdý na to, že som občanom tejto republiky. Na protestoch som zistil, že chodiť na protesty nebude stačiť, lebo tam mi ponúkajú tú jedinú možnosť, ktorú odmietam akceptovať.

Keď som sa začal zamýšľať, ako inak by som mohol prispieť, uvedomil som si jedno: každý z nás má možnosti. Každý z nás má hlas. A teraz nemyslím ten volebný. Aj ten má síce väčšina z nás, ale... (ako by pán Gašparovič povedal: niekedy žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu)

Čo chcem povedať je, že každý z nás niečo vie. Ja som programátor a tak viem pomôcť spraviť web, ktorý bude centralizovať informácie o tejto kauze. Niekto je novinár a vie pomôcť s prístupom k daným informáciám. Ako som sa tak pozeral na proteste na ľudí naokolo povedal som si, že rovno vedľa mňa môže stáť človek, čo sa živí organizovaním akcií a vedel by zorganizovať ďalší protest, aby za tým nemuseli byť politici a neriešilo sa to ako volebná kampaň. Pán vedľa je možno taxikár a vie tam z okolia zadarmo doviesť zopár ľudí, ktorí by sa tam inak nedostali. Študent o kúsok ďalej možno pracuje v tlačiarní a vie pomôcť s transparentami. To krásne dievča v klobúku dve rady predo mnou je možno právnička a vie nám poradiť ako sa pri týchto veciach vyhnúť problémom.

A nielen to. Každý jeden z nás si vie dať do okna nápis “Kali odstúp!” a dať tak najavo, že je nás veľa čo chceme aby bola táto kauza objektívne a nezaujato vyšetrená. Na jar pravidelne veríme v malé hokejové zázraky pokiaľ ide o našich chlapcov, tak prečo teraz, keď ide o “našich ľudí”, neveriť v tie veľké, mrežované? Prečo si teraz nedať návleky na späťáky a ukázať, že nám to nie je jedno, že my sme tu doma?! Nás je predsa oveľa viac ako ich!

Po týchto úvahách za mnou prišiel kamarát a povedal, že chce založiť občianske združenie, ktoré by spájalo ľudí, čo s touto situáciou chcú niečo urobiť. Bol som zvedavý na jeho predstavu, ako by to “niečo” mohlo vyzerať. Povedal “niečo” takéto:

Dnes je doba, kedy má väčšina z nás vďaka technológii možnosť ozvať sa. Skoro každý z nás môže poslať podporujúci e-mail tomu, kto má momentálne kauzu Bašternák riešiť. Alebo slušne rozhorčený e-mail tomu, kto ju mal riešiť a neriešil. Dajme najavo, že nás zaujíma, čo sa s touto kauzou deje. Dajme najavo, že nepoľavíme, kým sa riadne nevyšetrí. Keď nás bude dosť, oni poľavia.

Dali sme sa dokopy traja a necelý týždeň na to už sme mali žiadosť na ministerstve vnútra, rozrobený web a transparenty čo vydržia potopu. Otázka už len je, či ich bude zmáčať more našich sĺz, alebo budú tentokrát plakať oni.

Akokoľvek to dopadne, som presvedčený, že víťazná bude strana, ktorá sa bude držať motta: v jednote je sila!

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: