Občianska výzva #4 - ďakujeme za podporu zákona o zverejňovaní vratiek DPH

Štvrtá výzva - Ďakujeme za podporu zákona o zverejňovaní vratiek DPH

Dôležité: prosíme všetkých, čo sa k nám pridajú, aby v prípade, že e-mail budú upravovať, nepoužívali vulgarizmy, vyhrážky alebo agresívne formulácie. Je veľmi dôležité, aby sme nikomu nedali dôvod považovať túto občiansku iniciatívu za nenávistnú. Budujme spolu kultúru, v akej chceme žiť. Prečítajte si aj náš etický kódex!

Prekopírujte si obsah e-mailu do svojho e-mailoveho klienta, alebo keď práve prezeráte túto stránku v mobile, prípadne používate nejaký lokálny e-mailový program, stačí kliknúť na tlačítko nižšie. Aby sme mali prehľad koľko e-mailov sme všetci spolu poslali, pošlite prosím kópiu na adresu copy@vjednotejesila.sk. Vašu e-mailovú adresu nezverejníme. Prosím, nemeňte predmet správy. Adresát bude vedieť o akú akciu ide a my budeme vedieť ľahšie spočítať odoslané e-maily. 

Túto občiansku výzvu sme zahájili v pondelok 17.10.2016 o 21:30 a do 22.10.2016 22:00 sme spoločne poslali 135 e-mailov.

Viac o tejto výzve

Kvôli stručnosti sme schovali dlhšie texty. Kliknutím na tlačítko “viac” ich môžete zobraziť.

Našou ďalšou výzvou je krok k prevencii budúcich káuz typu “Bašternák”. Je ňou výzva občanov na poslancov o zavedenie zákona na zverejňovanie vratiek DPH. Zverejňujú sa už vlastníci firiem, obraty, zisky, dane, zmluvy, dokonca hlasovanie poslancov. Len nie vratky DPH.

Zatiaľ čo tu tlačíme na štátne úrady, aby konali v kauze Bašternák, on a iní zločinci využívajú štátnu kasu ako súkromný bankomat! Preto je tento krok taký dôležitý a musíme ho spraviť čo najskôr.

Problém s vratkami DPH

Podnikatelia sa občas dostanú do situácie, keď na DPH zaplatia viac, ako by mali a vtedy si od štátu vypýtajú vratky DPH. Poblémom to začne byť, keď niekto tvrdí, že zaplatil 12 miliónov v hotovosti za niečo, čo neskôr predá s obrovskou stratou, na základe čoho si potom vypýta od štátu vratku DPH vo výške 2 milióny eur. Ak to štát vyplatí bez skontrolovania či k platbe reálne došlo (ako to bolo v kauze Bašternák), dochádza k úniku daní. Slovensko takto v roku 2013 stratilo až tretinu DPH, s tým že horšie na tom podľa Európskej komisie bolo už len Rumunsko. viac...

DPH je daň z pridanej hodnoty a platí ju každý koncový spotrebiteľ (každý občan), nech kupuje čokoľvek. Z každého nákupu ide 20% kúpnej ceny do štátnej kasy. Štát na tejto dani vyberá ročne okolo 4,8 miliardy eur, čo je najviac zo všetkých daní a tvorí približne tretinu rozpočtových príjmov krajiny. zdroj

Problém ktorý ale riešime sú vratky DPH, ktoré sa u nás zneužívajú, čo znamená, že niektorí ľudia si nechávajú vyplácať peniaze od štátu, lebo tvrdia, že majú zápornú daňovú povinnosť. V niektorých prípadoch je to oprávnené, ale v niektorých nie. Preto vzniká daňová medzera (čo je rozdiel medzi teoretickou daňovou povinnosťou a skutočne vybranou DPH).

V porovnaní Európskej komisie o výške daňovej medzery sme na Slovensku za rok 2013 skončili na spodnej priečke rebríčka krajín EU. Horšie už na tom bolo len Rumunsko. Na DPH sme vtedy vybrali o 36 percent menej, ako sme mohli. Pre porovnanie - najlepšie je na tom Fínsko so 4% medzerou, Holandsko 4,2% a Švédsko 4,3%. Na druhej strane spektra je Rumunsko s medzerou na úrovni 41%. zdroj

Kvôli tomuto “neoptimálnemu” výberu DPH prichádzame v absolútnych číslach o ročný únik 2,5 miliardy eur, čo zodpovedá približne výške minuloročného deficitu rozpočtu. zdroj

Koľko je to peňazí?

Ročný únik je približne 2,5 miliardy eur. Ak to rozrátame medzi ľudí v produktívnom veku, ktorí sa najviac podieľajú na platení DPH, tak je to 755 eur na hlavu za rok. To je viac ako jeden hrubý mesačný plat väčšiny občanov SR. Čiže jeden mesiac v roku väčšina z nás zarába na to, aby si to potom niekto zo štátu vytiahol ako z bankomatu. viac...

Alebo môžme na to ísť aj inak. Predstavme si človeka, ktorý zarába 500 eur mesačne v čistom. Za rok zarobí 6 tisíc eur. Nech kúpi čokoľvek, 20% z toho v peňaženke nosí pre štát. Raz si niečo určite kúpi a štát si zoberie pätinu. Čiže 1200 eur. A z toho vraj “zmizne” 36%. To je 432 eur. Každému čo niečo kupujeme. Čiže nám všetkým. Bez výnimky.

Prečo zverejňovanie

Zverejnenie informácií, ktoré by mohli napomôcť k odhaleniu trestnej činnosti, je vždy prospešné. Všetko čo je tajné, sa vie stať ľahko nemorálnym. Málokto bude ale kradnúť pred zrakmi nás všetkých. A ak áno, budeme o tom vedieť a niečo s tým robiť. viac...

Vratky DPH súvisia priamo s podnikateľskou činnosťou. Nie je to osobný údaj. A v tomto prípade si podnikatelia pýtajú peniaze od štátu - peniaze nás všetkých.

V tomto smere sa zverejňuje už asi všetko. Vlastníci firiem, obraty, náklady, dane, v štátnom sektore zmluvy a verejné súťaže. Toto všetko v nemalej miere pomohlo v boji proti korupcii a inej nelegálnej činnosti.

Je zaujimavé, že ostala neverejná tak jednoduchá vec, ako sú vratky DPH. Jednoduchosť riešenia tohto problému je priamo úmerná jednoduchosti zneužívania tohto nástroja. Stačí požiadať ľubovolnú sumu, a ak máte známosti, štát vám ju vyplatí. Hotovo. Žiadna práca, žiadne starosti a najlepšie na tom je, že sa o tom ani nikto nedozvie

Preto nesúhlasíme, že by mali byť informácie o vratkách DPH neverejné.

Návrh zákona

Dňa 19.8.2016 predložili poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík, návrh zákona o zverejňovaní vratiek DPH. zmena zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty

Navrhuje sa tam jednoduchá vec - všetky vratky DPH nad 50 tisíc eur musia byť do troch mesiacov zverejnené na internetovej stránke finančného riaditeľstva, ako “kto”, “kedy” a “koľko” dostal na vratke DPH, s účinnosťou od 1. januára 2017.

To je všetko! Nič viac, nič menej: návrh zákona

Hlasovanie v Národnej rade

Zo 126 prítomných poslancov 22.9.2016 o tomto návrhu zákona hlasovalo 125 poslancov: zdroj

  • 50 za
  • 8 proti
  • 67 sa zdržalo hlasovania

"Proti" hlasovalo tak málo ľudí, že ich tu rovno aj vymenujeme: za SMER - SD Jaroslav Baška, Ľuboš Blaha, Jozef Buček, Miroslav Číž, Igor Choma, Ľubomír Vážny, za SNS Andrej Danko a Tibor Jančula.

“Za” hlasovali všetci opoziční poslanci (okrem neprítomných a pár nezávislých poslancov). Problémom a dôvodom, prečo zákon neprešiel je, že väčšina koaličných poslancov sa zdržalo hlasovania a nikto nehlasoval "za" (s jedinou výnimkou, a týmto vám za všetkých veľmi pekne ďakujeme pán poslanec Jaroslav Paška, pozor nie Jaroslav Baška, ten hlasoval proti).

Naša občianska výzva

Ďakujeme opozičným poslancom za podporu tohto zákona a žiadame ich, aby to nevzdávali a zákon spoločne pripravili znovu.

Tvoj mail môže ušetriť našej krajine 2,5 miliardy eur.
Poslať ho môžeš hneď. Pridaj sa aj ty!

Preskočiť späť na e-mailovú výzvu

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: