Občianska výzva #6 - Teraz sme na ťahu my občania

Doteraz sme posielali naše výzvy úradom a politikom. Úrady odpovedali, pretože musia, a politici neodpovedali, pretože nemusia. Myslíme, že ďalšia výzva, ktorú odošle 300 ľudí a na ktorú nepríde žiadna odpoveď, bude pre našu iniciatívu viac na škodu ako na osoh. Preto aktuálnu výzvu obraciame na vás - našich členov, fanúšikov a podporovateľov. Keďže nás médiá ignorujú, ako sme písali v minulom článku, musíme sa do povedomia dostať aj iným spôsobom a musíme si pomôcť vlastnými silami. Zároveň ale najsilnejším spôsobom - osobným odporučením.

Pripravili sme preto výzvu, ktorú budeme posielať svojim známym. Ľuďom, o ktorých si myslíte, že im to nebude jedno. Všetkým tým, ktorých pomoc podľa vás potrebujeme. Ide predsa o záujem nás všetkých. Aby sme budúcu výzvu podporili už v tisícoch. Aby sme podporili témy ako Vyšetrovanie kauzy Bašternák a zákon o zverejňovaní vratiek DPH, ktorým by Slovensko ušetrilo miliardy eur.

Upozornenie: ak vám niečo na obsahu nevyhovuje, správu si môžete, samozrejme, pozmeniť. Je ale veľmi dôležité, aby neobsahovala vulgarizmy a nebola žiadnym iným spôsobom agresívna. V opačnom prípade sa od obsahu dištancujeme. Prečítajte si náš etický kódex!

Prekopírujte si obsah e-mailu do svojho e-mailového klienta alebo ak si túto stránku prezeráte v mobile, prípadne používate lokálny e-mailový program, stačí kliknúť na tlačítko nižšie „Načítať do môjho mailového programu“. Doplňte e-mailovú adresu svojho známeho. Aby sme mali prehľad o tom, koľko e-mailov sme všetci spolu poslali, pošlite, prosím, kópiu na adresu copy@vjednotejesila.sk. Vašu e-mailovú adresu ani adresu vášho známeho nezverejníme. Prípadne nás z kópie úplne vynechajte.

Výzvu sme zahájili v piatok 4.11.2016 o 12:00 a ukončili vo štvrtok 17.11.2016 o 9:00 v deň Nežnej revolúcie.

Situácia na Slovensku

V slušnej spoločnosti, kde sú ľudia vyspelí, poctiví a spravodliví, kde sa myslí aj na druhých a pri svojich skutkoch sa hľadí aj na spoločnosť a budúce generácie, by v parlamente neexistovala opozícia, pretože by na to nebol dôvod. Poslanci by mali zrejme odlišné názory, ale po diskusii a hľadaní kompromisov by sa určite dohodli. Novinári by nemali možnosť písať o politických kauzách, lebo by žiadne neexistovali.

V menej vyspelej spoločnosti by sa možno niekto v parlamente uchýlil k neprávosti alebo sa dokonca pokúsil konať len vo svoj prospech, ale niektorí poslanci by začali takéto konanie kritizovať a takto prirodzene vytvárať opozíciu. Upozorňovali by kolegov, že takéto konanie nie je v prospech spoločnosti a že by nemali zneužívať moc delegovanú občanmi. Dotyční politici by na základe upozornenia prehodnotili svoje konanie, lebo všetci občas potrebujeme kritiku. Nikto nie je dokonalý.

Tí menej morálni politici by, napriek kritike opozície, pokračovali vo svojom sebeckom konaní. A tu prichádzajú médiá a novinári, ktorí majú za úlohu informovať občanov. V tomto prípade doslova „žalovať“. Ich publikum sme my - bežný ľud. Skutoční „akcionári“ štátu. Vlastníci a zároveň aj zákazníci. A ľud sa začne na sebeckého a skorumpovaného politika hnevať. Politik je tiež len človek, a keď už nemôže nekalé akcie robiť tajne, podľahne tlaku verejného pohoršenia a napraví sa.

Existujú však aj ignorantskí ľudia bez morálky, empatie a sebareflexie. Takí neprestanú len tak sami od seba. Ale našťastie sú tu štátne orgány, ktoré majú za úlohu takéto prípady riešiť. Polícia, prokuratúra a súdnictvo sú tu kvôli takým, ktorí si proste nedajú povedať a zákony budú porušovať, až kým ich niekto nezastaví.

Veľmi skorumpované spoločnosti už majú aj v štátnych orgánoch dosadených skorumpovaných ľudí, ktorí naopak chránia prehnitých politikov. A dokonca trestajú tých, ktorí sa dožadujú práva a upozorňujú na zločincov. Vtedy sa z opozičných poslancov stanú tiež novinári, ktorí bijú na poplach,  sami tlačia na vyšetrovanie a zvolávajú tlačovky. Robia tak pre ľudí. Oslovujú občanov. Oznamujú, že sa deje veľká neprávosť.

Niekedy má krajina aj šťastie, keď aspoň prezident vidí, že už je to vážne a dohovára pokriveným politikom, aby sa na seba konečne pozreli do zrkadla, že už je to príliš. Nehovorí im to súkromne. To možno už skúšal a nepochodil. Hovorí to do médií, hovorí to všetkým ľuďom.

A stále nič! Právo je pošliapané. Z vyvolených sa stáva šlachta, na ktorú neplatia zákony. Z politikov sa stáva elita, na ktorú už občan nemá dosah. Prokurátori sú nedotknuteľní a nikto na Slovensku nemôže skontrolovať, či naozaj hovoria pravdu. Sudcovia sú neodvolateľní a neomylní. Policajti sa stali drábmi zemepánov. Opozícia je umlčaná, médiá sú kontrolované, lokálne protesty ľudu sú ignorované.

Čo je ďalší krok? Kto je na ťahu?

„Veľa závisí aj od občanov, od ich sebavedomia a sebauvedomenia. Oni by mali vyžadovať od politikov, od ľudí v štátnej správe, aby si plnili svoje povinnosti. Musíme vytvárať tlak od najnižšej úrovne po najvyššiu. 

Prekonať v sebe sklon vystupovať voči štátnej správe ako prosebníci a vystupovať ako občania, ktorí majú právo žiadať od nich dobrý výkon. Keď sú naše nároky malé, vzniká malý tlak na to, aby sa zmenili veci, ktoré sa v našej spoločnosti nehýbu alebo sa hýbu príliš pomaly.“ --- Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky (zdroj)

Akoby hovoril o našej iniciatíve ;) Ale hovoril o akejkoľvek iniciatíve občanov a hlavne o tom, že občania musia zmeniť postoj a uvedomiť si, že bez ich aktívnejšieho prístupu sa zmena nepodarí.

Veľa ľudí si myslí, že svojim konaním vo veciach verejných nič nezmení. Že ich snaha by bola márna. Že to nemá význam. Dokonca už ani sledovať, čo sa deje, lebo načo sa zbytočne rozčulovať?!

Niekto si myslí, že zmeny z dola môžu nastať len v deň volieb. Raz za štyri roky. Koľkokrát nám politici musia ukázať, že je to ilúzia? Chcete povedať, že občan zo 1461 dní nemôže 1 460 dní robiť vôbec nič? To je demokracia? To je vláda ľudu? To je to, čo chceme?!

Mnohí očakávajú, že tieto problémy za nich vyrieši niekto iný. Že oni nemusia robiť vôbec nič. Áno, tak by to mohlo byť. Na to presne vznikli všetky tie inštitúcie a systém, v ktorom žijeme. Delegovali sme právomoci a zodpovednosť na iných ľudí, odborníkov a špecialistov, ktorí budú riešiť naše problémy za nás. Či už je to vláda, polícia, prokuratúra, súdy, požiarnici, doktori, spravodajstvo, novinári, armáda. Je to tak pohodlnejšie a efektívnejšie.

Ale čo ak systém prestane fungovať? Čo robiť, keď nami poverení ľudia, ktorým sme „odovzdali“ moc, začnú konať vo vlastný prospech, dokonca v náš neprospech? Čo robiť vtedy, keď inštitúcie, ktoré majú dohliadať na dodržiavanie zákonov, tiež prestanú konať v prospech občanov a sami prestanú dodržiavať zákony?

Vtedy už bohužiaľ človek musí „vstať z gauča“ a zjednať nápravu. Nie je to ľahké, ale je to nutné. Lebo situácia sa môže neskôr zhoršiť tak, že už bude príliš neskoro a odvaha takto konať bude menšia (ak vôbec nejaká).

Naša výzva

Preto tentokrát  našu výzvu obraciame na vás, občanov, aby sme túto tému rozšírili v povedomí spoločnosti. Aby sa aktivovalo viac ľudí a aby naše budúce výzvy mali väčši silu. Aby sme dali „hlavy dohromady“ a spoločne vymysleli ako vzniknutú situáciu riešiť k prospechu všetkých ľudí na Slovensku.

Pomôžte nám preto riešiť upozornenia na nasledujúce problémy:

  • šíriť túto výzvu a poslať e-mail aspoň jednému svojmu známemu;
  • vymyslieť, ako prelomiť ignorovanie našej iniciatívy médiami, prípadne pomôcť s propagáciou v médiách;
  • vymyslieť aj iné spôsoby ako rozširovať verejné povedomie o našej iniciatíve a jej cieľoch;
  • vymyslieť, ako prelomiť ignorovanie politikmi;
  • navrhnúť spôsob, ako občianskym tlakom presadiť zákon o zverejňovaní vratiek DPH;
  • pomáhať v aktívnom tlaku na vyšetrovanie kauzy Bašternák a vymýšlať nové spôsoby, ako tomuto cieľu napomôcť;
  • organizovať stretnutia a diskusie, kde budeme verejne riešiť tieto závažné spoločenské problémy;
  • akákoľvek aktivita, ktorá napadne aj vám a pomôže zlepšiť situáciu na Slovensku.

Ďakujeme všetkým, ktorým záleží na krajine, v ktorej žijeme a ktorú dnes budujeme, aby v nej v budúcnosti mohli žiť dôstojne aj naše deti.

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: