Poďme spolu zlepšiť svet

Toto sú čisto moje súkromné pohnútky, osobný názor jednotlivca, to - prečo to robím ja: 

Problém

Vláda a oligarchovia

Politici a oligarchovia si už robia naozaj čo len chcú, korumpujú a sú korumpovaní a neustále rastie ich moc. Každou nevyriešenou kauzou sa nastavuje nová a nová latka - čo všetko im prejde. Demokracia a sloboda bežných ľudí je ohrozená.

Žiadny politik na Slovensku dodnes nebol odsúdený, práve naopak, čím viac si dovolia, tým viac si len upevnia moc.

Opozícia

Opozícia podľa mňa nekoná efektívne, nevyužíva možnosti dnešnej modernej doby, nevyužíva silu masy, vyvolávajú v občanoch len pocit zlosti a krivdy, ale nedávajú veľa možností ako konať. Odporúčané sú len dve možnosti:

  • príďte na protest každý pondelok - to je veľmi málo a k ničomu to (zatiaľ) nevedie
  • v budúcich voľbách nás voľte - 3,5 roka je dlhá doba a nezaručuje nápravu systému

Takýmto spôsobom ľuďom iba vypúšťajú ventil, ale nesmerujú energiu na nič konštruktívne. Na protestoch sa nehovorí nič nové, nerobí sa verejný tlak na ľudí, ktorí majú v tejto kauze konať. Kaliňák neodstúpi, Fico sa z Bonaparte neodsťahuje, tak prečo je verejný tlak vyvíjaný a doslova plytvaný týmto smerom. Zlodeja v dome sa tiež predsa nebudeme doprosovať, aby odišiel sám, prípadne sa nahlásil na polícii. Ale toto tu doslova teraz robíme. 

Nezáujem občanov

Ľudia sa o politiku nezaujímajú. Sú rezignovaní, doslova sú slepí a nechcú vidieť a pripustiť si čo sa deje. Dôvodom je podľa mňa, že majú pocit, že na to nemajú a nič s tým nespravia. V podstate je správne, že sa v takom prípade o to nezaujímajú a problém vytesňujú. Zbytočne by boli nešťastní. Ale čo ak môžu konať? Čo ak to môžu ovplyvniť? Čo ak môžu zmeniť systém?

Problém podľa mňa je, že majú pocit, že môžu konať len v jeden deň každý štvrtý rok, ale opak je pravdou. Zaujímať sa a ovplyvňovať veci verejné treba každý deň.

Centralizácia

Akýkoľvek centralizovaný systém (človek alebo počítač) je manipulovateľný. Problém nie je, že sa nezvolia tí správni ľudia. Problém je, že nech je na nejakej záujmovej pozícii ktokoľvek, tak je podplatiteľný, alebo zastrašiteľný, odvolateľný, skompromitovateľný, vydierateľný, odstrániteľný. A ak občania nemajú potom niekoľko rokov možnosť korigovať, prípadne vymeniť človeka, ktorý zrazu zmenil správanie a nedodržuje predvolebné sľuby, tak vlastne akoby nevolili.

Motivácia

Každý z vyššie uvedených problémov je podľa mňa riešiteľný. Dokonca sa nemáme až tak zle. Vzhľadom na známu históriu ľudstva sa dokonca máme ako bohovia. Preto nechcem, aby to vyznievalo ako frfľanie, sťažovanie si a neváženie si toho, čo máme. Máme sa celkom dobre. Aj systém je veľmi pokročilý. Ale je taký vďaka evolúcii. Vďaka tomu, že sa systém vyvýjal a menil. A to môžme aj teraz. Máme sa fajn, ale prečo svet znova nezlepšiť? Posuňme ho o krôčik ďalej aj my. Nikto z nás asi nechce svojím životom prispieť ku kroku späť, k tomu, aby ľudia žili horšie ako v minulosti. Využime naše životy tvorivo a v prospech budúcich generácií.

Mňa osobne k tejto iniciatíve motivuje strach. Skutočne sa obávam, ako toto môže skončiť. Ako to môže zle dopadnúť pre nás, alebo pre naše deti, keď to teraz my nezastavíme. Bojím sa len vyčkávať do chvíle, keď už bude neskoro. Príliš neskoro na protesty, neskoro na to, aby človek povedal svoj názor. Našťastie som zažil komunizmus len ako dieťa, takže si ani len nedokážem predstaviť ten pocit žiť v krajine, kde vláda je úhlavný nepriateľ bežného občana a človek sa už bojí posťažovať sa aj najlepšiemu kamarátovi, lebo má taký strach, že neverí doslova nikomu, ani vlastnej rodine. Keď sa v mysli prepne a rezignuje, a už len dúfa, že ho ten systém prehliadne a nezomelie.

Vízia

Vidím spôsob ako môžu mať dnešní moderní ľudia priamy dosah na veci verejné a aktívne sa podielať na politike krajiny, ako aj celej planéty. Tým že budú mať konečne možnosť naozaj veci ovplyvňovať, tak sa aj aktívne zaujímajú o politiku, ekonómiu, ekológiu, sociálne veci, zdravotníctvo, proste čokoľvek čo ich zaujíma a čo chcú vylepšiť, zmeniť, posunúť ďalej.

Ale to som preskočil príliš ďaleko do budúcnosti. Každá cesta sa skladá z veľa malých krokov, tak by som rád určil jeden malý krok - prvý cieľ:

Prvý precedens

Poďme spoločnými silami dosiahnuť, že táto kauza Bašternák, bude transparentne, spravodlivo a čo najrýchlejšie vyšetrená a vinníci odsúdení.

Poďme dosiahnuť, aby na Slovensku už konečne aj politici išli za svoje zločiny do väzenia. Nechcem byť vopred zaujatý a pripustím teda možnosť, že táto kauza sa ukáže ako omyl a že obvinení sú nevinní. Tak potom si vyberieme inú kauzu. Ide o to, že neverím, že na Slovensku žiadny politik nikdy nič neukradol, nikdy nekonal protizákonne, že všetko sú len výmysly a všetci im len škodíme.

Verím, že mnohí politici škodia nám, občanom tejto krajiny, a pokiaľ nebude prvý z nich potrestaný, tak sa bude kradnúť ďalej. Verím, že keď bude prvý precedens, že aj na Slovensku môže ísť aj politik za svoje prehrešky sedieť, kriminalita v politike výrazne poklesne

Jeden spoločný cieľ

Krokov je pred nami veľa, možností čo riešiť tiež, ale treba si určiť priority a zamerať pozornosť na jednu vec (pokiaľ je to možné) a dotiahnuť ju do konca. Navrhujem preto tento jeden spoločný cieľ - dotlačiť kauzu Bašternák do úspešného konca. Ak sa to podarí, nastane zmena. Zmena v myslení politikov. Zmena v myslení občanov. Zmena k lepšiemu svetu.

To je cieľom našej iniciatívy. Komu sa páči celá naša myšlienka, len nesúhlasí s konkrétne touto aktivitou, nevadí. Vytvorte kľudne podobnú aktivitu s iným cieľom. Nekonkurujeme si. Nerobíme si autorské nároky na nápady. Len prosím nemeňte náš cieľ v našom združení. To je totiž alfa a omega spoločnej snahy. Mať jednotný cieľ.

Poučme sa z chýb v minulosti

Pri kauze Gorila chceli ľudia meniť zákony, ústavu, dokonca celý systém od podlahy. To sú ale obrovské kroky, ktoré aj tak neboli v kompetencii ľudí, čo to požadovali. Myšlienka to bolo pekná a úmysel ušlachtilý, ale podľa mňa príliš veľké sústo.

V našej iniciatíve nechceme meniť zákony (zatiaľ). Chceme len aby sa dodržovali aj tie aktuálne - na všetkých rovnako. Menšie sústo, ale tiež to nebude úplne jednoduché.

Ľudia, ale keď toto nedáme, tak potom ČO?!

A na záver...

...ako by povedal moderný slovenský básnik: krátka sloha na Youtube...

Prečítajte si podrobnejšie čo sme vymysleli...

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: