Reakcia MVSR na občiansky e-mail so žiadosťou o informácie

Tlačový odbor kancelárie Ministra vnútra SR dnes začalo e-mailom posielať odpovede na žiadosti, ktoré ste spolu s nami tento týždeň poslali (odpoveď v plnom znení nájdete pod článkom). V prvom rade by sme radi vyjadrili vďaku za promptnú reakciu, v ktorej sa detailne vyjadrujú ku kompletnému obsahu našich žiadostí.

Posledným odstavcom našeho e-mailu sme sa snažili minimalizovať pracovnú záťaž na príjemcu e-mailu. Zasielanie individuálnych odpovedí však znamená, že táto snaha nebola pre potreby tlačového oddelenia dostatočná. Keďže našim cieľom nie je vytvárať úradníkom duplicitnú prácu, pre budúcnosť sa to pokúsime napraviť.

Množstvo žiadostí má vyjadrovať záujem širokej verejnosti a dosiahnuť tak tlak, ktorý sa nebude dať ignorovať.

Z odpovede usudzujeme, že prvý krok k náprave bude, ak budú e-maily identické. Prosíme vás teda, aby ste pokiaľ možno nemenili obsah nami zverejneného e-mailu (samozrejme iba v prípade, že sa s obsahom plne stotožňujete).

Rozsah odpovedí nás pozitívne prekvapil. Zároveň však znamená, že je náročné sa v odpovedi zorientovať. Podstatné pre nás je nasledovné:

Musíme vytvoriť žiadosť, ktorá bude spĺňať potrebné náležitosti, jasne identifikuje prípad a bude obsahovať iba otázky zodpovedateľné bez toho, aby to ovplyvnilo vyšetrovanie.

Našim prvotným cieľom v tejto komunikácii je zistiť, či má momentálne v prípade konať prokurátor, vyšetrovateľ alebo niekto iný. Na základe toho budeme vedieť či ďalšie informácie zisťovať od Generálnej prokuratúry, Ministerstva vnútra alebo Ministerstva spravodlivosti.

Ako nám poradil jeden náš aktívny fanúšik, následne budeme môcť monitorovať pokrok vyšetrovania aj otázkami, ako napríklad:

  • koľko strán má spis
  • koľko svedkov/podozrivých sa vypočulo
  • koľko dôkazov sa zaevidovalo,
  • kedy bol urobený posledný záznam do spisu
  • koľko má príloh
  • atď...

Nezabúdajme, že našim cieľom nie je zistiť utajené informácie, ale dať zodpovedným najavo, že verejnosti záleží na vyšetrení prípadu a že sa v maximálnej možnej miere zaujíma aj o jeho priebeh.

Prosíme teda všetkých z vás, čo by ste s obsahom žiadosti vedeli pomôcť, aby ste sa zapojili do jej spoločného zostavovania. Potrebujeme pomoc od právnikov

Dňa 23.9.2016 (piatok) 12:44 sme obdržali od JUDr. Ivany Belkovej na e-mail info@vjednotejesila.sk odpoveď na našu žiadosť:

Ďalším krokom iniciatívy VJEDNOTEJESILA je Pripravujeme doplnenie žiadosti

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: