Veľký protikorupčný pochod

Zajtra tu máme udalosť, o ktorej sa v poslednej dobe veľa hovorí. Alebo málo? Mohlo by sa aj viac…

„Veľký protikorupčný pochod" vznikol ako aktivita stredoškolských študentov. Začiatkom roka založili na Facebooku udalosť https://www.facebook.com/events/1817968681789363/ a k dnešnému dňu je už nahlásených viac ako 10 tisíc ľudí a viac ako 20 tisíc ďalších prejavilo záujem (rozumej “možno prídem”).

O udalosti

Organizátori na svojej stránke www.velkyprotikorupcnypochod.sk píšu:

V poslednom čase sme svedkami mnohých korupčných káuz, ktoré končia nevyriešené. Pochodom chceme vyjadriť nesúhlas s týmto stavom, ktorý je dlhodobo neudržateľný a je jedným z hlavných dôvodov extrémizmu na Slovensku. viac...

Dokážme, že nie sme bezmocní a vieme, čo sa tu deje! Dokážme, že sa to dá zmeniť bez toho, aby zasiahol extrémizmus. My, študenti, Vás, všetkých občanov, pozývame na Veľký protikorupčný pochod. 

Sme unavení z toho, že odhalenie a sledovanie jednej korupčnej kauzy je prekryté ďalšou a následne ďalšou. Unavení z toho, že naše peniaze sa kotúľajú do vreciek politikov, ktorým má záležať na ľuďoch, pre ktorých pracujú.

Postavme sa preto aj za pravdu – nechceme politikov, ktorých sme si síce zvolili, ale neplnia skutky, ktoré sľubovali a často sme svedkami klamstiev do očí. Ktorí nemajú toľko slušnosti, aby odstúpili, napriek vôli verejnosti. Bojujme proti korupčným kauzám, ktoré sa neustále striedajú a sú odsúvané iba zavádzaním a ďalšími, novými kauzami. Nemáme záujem o klamstvá a divadlo na nás, občanov.
 
Postavme sa tiež za dôstojnosť a spravodlivosť. Demokrat s občanom komunikuje a hľadá riešenia. Diktátor občana ignoruje. Pre našich politikov obyvatelia nie sú ani natoľko dôležití, aby sa stretli a diskutovali so štrajkujúcimi učiteľmi, sestričkami, či hocikým, kto sa obracia na štát. Dokážme, aby arogantne a diktátorsky neignorovali problémy v oblastiach, ako napríklad zdravotníctvo a školstvo a neustále tak nepošliapavali našu úctu. Aby nás neponižovali svojím nezáujmom.

Preto sa spojme a ukážme svoju nespokojnosť– v utorok, 18. apríla, 2017 o 17:00 na Hviezdoslavovom námestí.

Zdroj: https://www.facebook.com/events/1817968681789363/

Požiadavky

Organizátori si vytýčili odvážne ciele:

 • Vyšetrenie káuz "Bašternák" a "Gorila"
 • Odvolanie ministra vnútra Kaliňáka a policajného prezidenta Gašpara
 • Odstúpenie špeciálneho prokurátora Kováčika
 • Zrušenie tzv. "Mečiarových amnestií"

Možno sa na splnenie týchto požiadaviek pozeráte skepticky, ale čo tak to zobrať aspoň v zmysle, že ak sa stotožňujete s týmito požiadavkami, prídete sa poprechádzať v utorok mestom a uvidíte, koľko je ďalších takých ako vy?! Ukážme tím pri moci, že už sme ochotní aj vstať a niečo spraviť. Že už je toho priveľa

Príďte podporiť aj vy

Síce nepatrím k organizátorom tejto akcie, ale aj tak by som rád pozval všetkých, ktorí si myslia, že:

„korupcia v politike na najvyšších miestach predsa len existuje"

Všetkých tých, ktorým to nie je jedno a radi by videli konečne zmenu. Jeden pochod zrejme nič nevyrieši, ale možno niečo započne.

Aspoň uvidíme, koľko nás je, ukážeme súdržnosť, stretneme sa ako ľudia aj osobne, za spoločný cieľ. Všetci tí, ktorí chcú poctivejšiu vládu, lepší štát a krajšiu budúcnosť pre naše deti.

A aj tí, čo sa nemôžu osobne zúčastniť, môžu pomôcť: zdieľajte, lajkujte, pošlite e-mail známym, povedzte rodine, pozvite priateľov. Možno to vyzerá bezvýznamne, ale takto sa robia tie najvačšie zmeny - že každý spraví aspoň niečo.

Pre tých čo váhajú

V médiách (na internete, v novinách, aj v TV) sa začali šíriť rôzne diskreditačné kampane namierené proti tejto akcii. Najmä na Facebookovej stránke sa k udalosti začali objavovať útočné a osočujúce príspevky typu:

 • „Povedzte kto vas platí?"
 • „Trápní slniečkári a ich trápné slniečkárske oblbovacie kydy, pfuj"
 • „Pochod organizuju americke mimovladky"
 • „Sorosova mladez, plateni agenti"

Ak sa pozriete na profil ľudí, ktorí to píšu, tak zistíte, že používajú vymyslené mená, nemajú žiadnu históriu, žiadnych priateľov, fotografiu, iba také naoko nahromadené zdieľané posty, typická známka falošných profilov. Zároveň autori týchto kritických príspevkov vynakladajú neskutočné množstvo energie a snažia sa kontaminovať každú diskusiu. Rovnaké mená sa opakujú stále dookola.

O čo týmto ľuďom ide? Možno tam naozaj niekto píše aj za seba, ale vo väčšine prípadov ide zrejme o najatých trolov, ktorých úlohou je nás všetkých zneistiť. Aby ste mali obavu sa zúčastniť na niečom nekalom. Na niečom pochybnom. Ich produktom sú pochybnosti.

A pritom je to také jednoduché:

 • Tiež máte plné zuby skorupovaných politikov?
 • Ztotožňujete sa s myšlienkou a podmienkami organizátorov? 
 • Myslíte si, že keď sa zmení aktuálna garnitúra, môžu sa veci pohnúť k lepšiemu?

Ak áno, tak prídite. Tieto výkriky sú len dôkazom strachu. Ukazujú nám, že niekto sa naozaj bojí.

Je zaujimavé, že za protestný pochod podporujú rôzne osobnosti, herci, speváci, novinári, opozičný politici, dokonca prezident, a množstvo ďalších ľudí, ktorí sa neboja podpísať sa pod podporu vlastným menom.

A potom tu máme neuveriteľne agresívnu anonymnú kritiku. Prečo anonymnú? Prečo bez mena? Veď sa zastávajú vlády. Čoho sa boja? Nemali by sa skôr báť vládni kritici? Každý rozumný človek si vie odpovedať sám.

Potom je druhá skupina, ktorá tiež kritizuje túto a iné akcie, ale už konštruktívnejšie. A títo ľudia majú často aj pravdu. Len neponúkajú žiadnu alternatívu. Keby som mal zasievať pochybnosti ja, robil by som to presne takýmto štýlom. Tváriť sa, že som s vami, ale odhováral by som vás od vašich zámerov. Väčšinou, že „aj tak sa nič nezmení", „kradnúť budú aj tí, čo prídu po nich", atď.

Aj keď by mali pravdu - prečo to robia? Na čo je to dobré? Akú majú motiváciu a prečo míňajú toľko energie na odhováranie ľudí od akcie, ktorú považujú za nezmyselnú? 

Podľa mňa je akákoľvek akcia dobrá. Určite lepšia ako žiadna akcia. Jedna akcia vyvolá druhú, zbiera sa skúsenosť, odhodlanie, odvaha. Každý sa potrebuje učiť. Takže ak máte lepší nápad, sem s ním.

Inak sa musím spýtať ja vás: „KTO VÁS PLATÍ?"

Dúfam, že sa v utorok uvidíme v hojnom počte na spoločnom pochode ;)

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Informačné e-maily

Vyberte si témy, na ktorých odber sa chcete prihlásiť alebo odhlásiť: