Kauza Bašternák

Kauza Bašternák a vratky DPH

Kauza Bašternák je jedinečná vo svojej absurdnosti. Ukazuje na prepojenia medzi vrcholovými politikmi a údajnými daňovými podvodníkmi, ktorí vďaka týmto známostiam beztrestne okrádajú nás všetkých.

Ukazuje nám absolútnu aroganciu moci, kde vládnuci politici odmietajú niesť akúkoľvek politickú zodpovednosť za vlastné činy, lebo veria, že s tým nič neurobíme. Ukazuje nám, že štátne zložky zodpovedné za riešenie problémov tejto krajiny sú často pod priamym vplyvom politikov a teda sú súčasťou problému, nie jeho riešenia.

Už len verejne dostupné dôkazy by mali stačiť na krátky a nespochybniteľný proces.

Ak ste sa doteraz o kauzu Bašternák príliš nezaujímali, prečítajte si niektorý z troch článkov, ktoré podľa nás najlepšie sumarizujú, ako to celé začalo:

 

Proces vyšetrovania podozrivých vratiek DPH v kauze Bašternák

Niekde to viazne. Tento prípad by mal byť už dávno ďalej, ako len v skúmaní, či sa podozrivý skutok stal. Pomôžte nám sledovať proces vyšetrovania ako aj kroky zodpovedných osôb.

Proces vyšetrovania

Vyšetrovanie prípadu Ladislava Bašternáka sa ťahá už tak dlho, že sme zostavili zoznam dôležitých udalostí:

Udalosti v kauze Bašternák na časovej osi

Marec/Apríl 2012

Firma podnikateľa Ladislava Bašternáka kúpila 7 bytov za 12 mil eur v hotovosti a uplatňuje si vratku DPH takmer 2 milióny eur. Byty Bašternák neskôr predáva za približne 10% kúpnej ceny.

Október 2012

Róbert Fico sa sťahuje do bytu Ladislava Bašternáka v komplexe Bonaparte.

August 2014

Na Kriminálny úrad finančnej správy je doručené uznesenie vyšetrovateľky NAKA Tatiany Ujváryovej, kde oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu odmietla.

August 2014

Pracovníci Kriminálneho úradu finančnej správy píšu sťažnosť voči rozhodnutiu vyšetrovateľky Tatiany Ujváryovej. Vtedajšie vedenie sťažnosť zastavilo.

Marec 2016

Druhé vyšetrovanie podozrivého uplatnenia vratiek DPH: Úrad špeciálnej prokuratúry obnovuje vyšetrovanie podozrenia z daňového podvodu Ladislava Bašternáka po tom, čo zistili nové skutočnosti z médií.

Máj 2016

Robert Kaliňák sa vyjadruje k biznisu Ladislava Bašternáka, o platbe 12 miliónov v hotovosti povedal, že rok 2012 bol “svet kešu”.

Jún 2016

Filip Rybanič, asistent poslanca SaS, zisťuje informácie o prevodoch medzi firmami blízkymi Ladislavovi Bašternákovi a politikmi Robertom Kaliňákom a Jánom Počiatkom a je následne obvinený z ohrozenia bankového tajomstva.

Jún 2016

Na pokyn špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika začína NAKA preverovať Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka v súvislosti s prepojením na kauzu Bašternák a súvisiace prevody peňazí a akcií.

Jún 2016

Robert Kaliňák priznáva, že obchodoval s Ladislavom Bašternákom – kúpil od neho podiel vo firme B.A. Haus.

Jún 2016

Poslanec Daniel Lipšic zverejňuje informácie o prepojení Ladislava Bašternáka a prokurátorov vyšetrujúcich Filipa Rybaniča cez byty v Bašternákovom komplexe na Tupého ulici.

Júl 2016

Prokurátor Vasiľ Špirko dozorujúci preverovanie Roberta Kaliňáka v súvislosti s kauzou Bašternák je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.

August 2016

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár zrušil obvinenie prokurátora Vasiľa Špirka, trestné stíhanie však pokračuje.

Aktuálny stav

Zatiaľ nebol v súvislosti s kauzou obvinený nikto okrem prokurátora vyšetrujúceho prepojenie ministra vnútra na vyšetrovaného podnikateľa Ladislava Bašternáka a Filipa Rybaniča, ktorý odhalil podozrivé bankové prevody smerujúce mimo iného k Robertovi Kaliňákovi. 

Zdieľaj tento obsah

 

Počet príspevkov v diskusii:

 

Diskusia

 

Máme na časovej osi chybu alebo nám tam niečo dôležité chýba?

Ak ste našli nejakú chybu alebo by ste len radi niečo doplnili, pošlite nám správu. Napíšte prosím dátum, popis udalosti aj zdroj odkiaľ ste čerpali. Ďakujeme za pomoc.

Nepovinné, ale ak chcete, môžete nám na vás nechať aj kontakt. Môže to uľahčiť budúcu komunikáciu.
CAPTCHA
Si skutočný človek, alebo robot?